Leki na kaszel

© mgr farm. Ilona Ślugaj, dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

Leki bez recepty stosowane w łagodzeniu kaszlu są lekami objawowymi i stosujemy je w samodzielnym leczeniu infekcji o łagodnym lub umiarkowanym przebiegu, których objawy są nam znane i wiemy jak postępować. Przy zastosowaniu ich wspomagająco do leczenia zleconego przez lekarza, należy uzgodnić z lekarzem asortyment stosowanych leków bez recepty. 

W leczeniu kaszlu stosujemy trzy rodzaje leków: przeciwkaszlowe, rozrzedzające wydzielinę i wykrztuśne, według następujących zasad:

  • Leki przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu stosujemy wyłącznie w infekcjach dróg oddechowych z kaszlem suchym.
  • Stosowanie leków przeciwkaszlowych w infekcjach dolnych dróg oddechowych oraz w kaszlu wilgotnym jest zabronione, ponieważ hamowanie odruchu kaszlowego może prowadzić do zalegania zakażonej wydzieliny, co może pogłębiać infekcje.
  • Stosowanie leków wykrztuśnych jest przeciwwskazane w kaszlu suchym. W kaszlu suchym zastosowanie leku wykrztuśnego może jeszcze bardziej nasilić bezproduktywny kaszel.
  • Nie można stosować jednocześnie leków przeciwkaszlowych z lekami rozrzedzającymi wydzielinę.
  • Leki rozrzedzające wydzielinę mogą być stosowane we wszystkich rodzajach kaszlu.

W łagodzeniu kaszlu mogą być również stosowane leki homeopatyczne, a inne produkty dostępne bez recepty (suplementy diety, wyroby medyczne) mogą wspomagać prawidłowe funkcjonowanie śluzówek układu oddechowego.

Facebook