Leki na zaparcia

© mgr farm. Ilona Ślugaj, dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

Wystąpienie zaparcia nie jest wskazaniem do zastosowania od razu leku przeczyszczającego – zazwyczaj pomaga zastosowanie odpowiedniej diety i zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Jeśli takie postępowanie nie przywróci prawidłowych wypróżnień, postępowanie należy zacząć od leków działających najłagodniej.
Leki przeczyszczające są stosowane również w celu przygotowania do zabiegów operacyjnych i niektórych badań diagnostycznych oraz w sytuacjach, gdy niewskazane jest napinanie tłoczni brzusznej lub zwiększony wysiłek przy oddawaniu stolca – np. przy przepuklinie.

  • Najłagodniejszą grupą są środki pęczniejące, które zwiększają objętość mas kałowych w jelicie. Są to produkty zawierające błonnik, otręby, pektyny lub gumy roślinne. Stosując produkty z tej grupy, należy szczególnie pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.
  • Kolejna grupa to środki zmiękczające masy kałowe. Należą do niej czopki glicerynowe i dokuzynian sodu.
  • Następna grupa to środki powlekające, do których należy parafina ciekła.
  • Kolejna to środki osmotyczne, które powodują przenikanie wody do światła jelita i zmiękczenie mas kałowych. Zaliczamy do nich laktulozę i makrogole.
  • Ostatnią i najsilniej działającą grupę stanowią środki pobudzające pracę jelita grubego, które pobudzają zwoje nerwowe znajdujące się w jelicie grubym (tzw. kontaktowe środki przeczyszczające). Należą do nich bisakodyl i pikosiarczan sodu. Leki z tej grupy należy zarezerwować dla sytuacji wyjątkowych, ze względu na możliwość wystąpienia zaburzeń wodno-elektrolitowych, a także osłabienia pracy jelit i wystąpienia przyzwyczajenia do tych środków.

Pozostałe produkty dostępne bez recepty (suplementy diety) wspomagają prawidłową pracę jelit.

Produkty:

Facebook