Leki przeciwalergiczne

© mgr farm. Ilona Ślugaj, dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk. Redakcja naukowa: prof. dr hab. med. Teresa Jackowska.  

Zasadniczą grupę stanowią doustne leki przeciwhistaminowe, z których część dostępna jest bez recepty, jednak ich samodzielne stosowanie odbywa się pod kontrolą lekarską. Leki te zostały przesunięte do leków sprzedawanych bez recepty stosunkowo niedawno. Działanie tych leków polega na hamowaniu zwiększania się ilości histaminy we krwi lub hamowania jej działania na komórki i w związku z tym zmniejszanie reakcji alergicznej. Histamina jest związkiem chemicznych występującym w organizmie, odpowiedzialnym za wywołanie reakcji alergicznej. 
Przed zastosowaniem tych leków należy być pewnym, że zmiany do których doszło są pochodzenia alergicznego. Leki przeciwhistaminowe mogą być również stosowane donosowo w łagodnym alergicznym nieżycie nosa, a także w postaci kropli do oczu w alergicznym zapaleniu spojówek.

W łagodzeniu objawów alergicznych wspomagająco mogą być również stosowane leki homeopatyczne, natomiast suplementy diety można przyjmować w okresach zwiększonej wrażliwości organizmu na czynniki alergizujące.

Facebook